Miljöpolitik behöver ibland bli riktigt konkret för att bli extra intressant. Idag fick vi i landstingets miljöberedning vara med om en sådan upplevelse. Inledningsvis fick vi en rikhaltig föredragning om cirkulär ekonomi. Därefter en bra presentation av landstingets gröna obligationer.
Stockholms läns landsting utfärdar gröna obligationer, bl a för att låna upp medel till sjukhusinvesteringar och delvis till tunnelbanan. Kapitalplacerare efterfrågar gröna obligationer som en del av en miljöanpassad placeringspolicy. En extern ”second opinion-provider” ansvarar för att landstinget uppfyller miljökraven.
Effekterna? Landstingets investeringar skapar miljövinster och lägre räntekostnader eftersom de gröna obligationerna är eftertraktade. En win win-situation som landstinget synes vara välplacerade i.