Tack för inspirationen, Mikaela Valtersson (Mp)!

Låneobjekt för fastighetsskatt, enligt Mp

Då och då framkommer de där gnistorna som gör att man tänder till lite extra. Mer sällan är gnistorna av typ vänsterretorik från 1970-talet som får en att minnas hur det hela en gång i tiden startade.

Därför vill jag tacka Miljöpartiets Mikaela Valtersson för det du sade i Ekot som refereras i SvD:s ledare idag. Om man som villaägare drabbas av högre fastighetsskatt (läs: de rödgrönas) kan man överväga att ta lån på villan eller sälja för att kunna betala skatten.

Yttrandet står för sig själv. De som tycker att skillnaderna mellan Alliansens politik och de rödgrönas är överraskanade små, rekommenderas att fundera över Mikaela Valterssons råd. De som ser positivt på Miljöpartiets allmänna profil föreslås reflektera över deras inställning till privat ägande och därmed Mp:s rätta position på höger-vänster-skalan. Själv tackar jag för inspirationen.

Intressant?

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s